TÜM KATEGORİLER İÇİN YARIŞMA KURALLARI

1- Mevcut kategorilere gönderilmesi gereken filmlerin konusu serbesttir. Konu sınırlaması yoktur ve sadece 2021, 2022, 2023 yılları içinde çekilen filmler başvuru yapabilir.

2 – Gönderilen yapımların ağırlıklı olarak propaganda, ideolojik söylem, çıplaklık gibi ögeleri barındırmaması gerekmektedir.

3 – Kural ihlali yapan filmler Ön Jüri tarafından elenecektir.

4 – Filmlerin süresi Kısa Filmler İçin Jenerik dahil EN FAZLA 20 (yirmi), Belgesel Filmler için en fazla 50 (elli) dakika olmalıdır.

5 – Festival Yönetimi başvuru yapan filmlerden 30 (otuz) saniyelik bir kısmı tanıtım amaçlı hazırlanacak olan kliplerde kullanabilir.

6 – Festival Yönetimi festivalin kapanış gününden itibaren 1 yıl süre ile finalist ve ödül alan filmleri “ücretsiz” olarak yayınlama ve gösterme hakkına sahiptir.

7 – Para ödülü filmin yönetmenine, oyuncu, senarist ve müzisyenin doğrudan kendine verilir. Avrupa’da Eğitim projesi Erasmus Plus projesi olup sadece yönetmen ve yönetmenin seçeceği 2 kişi içindir. Diğer kategorilerde de kazanan adayın doğrudan kendine aittir.

8 – Ödül törenine filmlerin sadece yönetmenleri, senarist, film müziği sanatçısı ve oyundu adayları (finalistleri) davet edilir. Bu süreçte konaklama, yeme içme giderleri festivale aittir. Ödül takdimi için filmlerin ilgili alandaki finalistleri etkinliklere katılmak zorundadır, geçerli (sağlık gibi) sebebi var ise filmi temsilen, yine filmde görev almış başka bir katılımcı Gala törenine gelebilir.

9 – Festival, Kısa Film alanında finale kalan 5 yönetmen ile Belgesel Film alanında finale kalan 5 yönetmenin konaklama, yeme-içme giderlerini karşılar (mevcut sayı azalıp artabilir, düzenleme festival yönetimine aittir).

10 – Finalist olarak etkinliklere katılacak olan yönetmenler tanıtım için kısa videolarda projelerinden bahsetmeyi taahhüt eder.

11 – Filmler izlenebilir çözünürlükte ve anlaşılabilir ses düzeyinde olmalıdır. Aksi takdirde Ön Jüri filmleri eleyebilir.

12 – Gönderilen kısa film ve belgesellerde yer alan müzik, arşiv görüntüsü gibi telif hakkına sebebiyet verecek sorumluluklar film ekibine aittir. Mevcut durum ile ilgili festival ve festival yönetimi sorumluluk kabul etmez.

13 – Bozok Film Festivali Festival Komitesi etkinlik tarihlerinde ve tüzükte değişiklik yapma hakkını saklı tutar.